VAEBM: A symbiosis between auto-encoders and energy-based models (סקירה)

מאת מיכאל ארליכסון, 12 במאי 2021

הצטרפו לערוץ היוטיוב שלנו!

לא לשכוח לעשות Subscribe :)

סקירה זו היא חלק מפינה קבועה בה אני סוקר מאמרים חשובים בתחום ה-ML/DL, וכותב גרסה פשוטה וברורה יותר שלהם בעברית. במידה ותרצו לקרוא את המאמרים הנוספים שסיכמתי, אתם מוזמנים לבדוק את העמוד שמרכז אותם תחת השם deepnightlearners.


לילה טוב חברים, היום אנחנו שוב בפינתנו deepnightlearners עם סקירה של מאמר בתחום הלמידה העמוקה. היום בחרתי לסקירה את המאמר שנקרא: 

VAEBM: A symbiosis between auto-encoders and energy-based models


פינת הסוקר:  

       המלצת קריאה ממייק: מומלץ לאוהבי מודלים גנרטיביים כמו VAE ו-Energy-Based Models להרחבת אופקים, אך לא חובה.

       בהירות כתיבה:  בינונית.

       רמת היכרות עם כלים מתמטיים וטכניקות של ML/DL הנדרשים להבנת מאמר: נדרש רקע טוב בשיטות דגימה מתקדמות (דינמיקה של Langevin) והבנה טובה במודלים גנרטיביים.

        יישומים פרקטיים אפשריים: יצירה תמונות באיכות טובה יותר מ-StyleGAN אך עדיין זה לא נראה באופק עקב מורכבותה.


פרטי מאמר:

        לינק למאמר: זמין להורדה.ֿ

        לינק לקוד: לא נמצא בארקיב.

       פורסם בתאריך: 09.02.21, בארקיב.

       הוצג בכנס: ICLR2021.


תחומי מאמר:

 • מודלים גנרטיביים.
 •  (variational auto-encoder (VAE.
 • (energy-based models (EBM.

כלים מתמטיים במאמר: 

 •  Reparameterization trick.
 • דינמיקה של Langevin .
 • markov chain monte-carlo – MCMC.  
 • התפלגות גיבס.

תמצית מאמר:

המאמר מציע מודל גנרטיבי המשלב VAE עם EBM בשביל ליהנות מהיתרונות של שניהם: 

 • היכולת של EBM לייצג התפלגויות מורכבות בצורה מדויקת.
 • היכולת של VAE לגנרט דגימות בצורה מהירה ויעילה.

השילוב של VAE ו-EBM נותן מענה לחולשות העיקריות של שתי השיטות האלו: 

 • EBM: דגימה מאוד איטית המגבילה שימוש בגישה זו רק לגינרוט תמונות בגודל קטן.
 • VAE: יכולת מידול לא מדויקת של התפלגות הדאטה המתבטא ביצירה של תמונות מטושטשות.

המאמר מציע ארכיטקטורה, הנקראת VAEBM, המורכבת משני מרכיבים עיקריים: VAE ו-EBM. ארכיטקטורה זו מנצלת את היכולת של רכיב ה-VAE בשביל ללמוד את המבנה הכללי של המרחב הלטנטי מחד, כאשר רכיב ה-EBM בא ״לתקן״ את אי-הדיוקים של רכיב ה-VAE ב״אזורים שאין בהם דאטה אמיתי״. במאמר טוענים שמכיוון ש-VAE מצליח לבנות קירוב יחסית טוב של התפלגות הדאטה, לא נדרש מספר צעדים גבוה עבור עדכון הפרמטרים של EBM. בנוסף, שימוש ב-VAE מאפשר להאיץ את יכולת הדגימה של EBM עי״ רפרמטריזציה של במרחב הלטנטי. ולבסוף, מאחר ו-VAE כופה על המרחב הלטנטי להיות מפולג עם התפלגות רציפה, הוא "משרה" התפלגות "חלקה" יותר גם של הדאטה שהוא יוצר, שגורם לדגימה יותר יעילה עם MCMC.

רעיון בסיסי: 

המאמר מגדיר את ההתפלגות של המודל המגנרט (h(x,z כמכפלה של (pvae(x,z, ההתפלגות הרגילה של VAE ו-(pebm(x – פונקצית ההתפלגות הסטנדרטית של EBM (כלומר התפלגות גיבס). כאן x היא דגימה מהדומיין המקורי (למשל תמונות) ו-z הוא וקטור לטנטי ממרחב בעל מימד נמוך. כמובן שלכל אחד מהמודלים VAE ו-EBM הפרמטרים משלהם, והם המאומנים יחד במטרה למקסם את ה-log של (h(x על סט האימון. (h(x היא פונקצית ההתפלגות של דגימה x מהמרחב המקורי המתקבלת לאחר מרגינליזציה של המשתנה הלטנטי z מ-(h(x. המאמר מראה כי המיקסום הישיר של ביטוי זה מחייב דגימות מההתפלגות האפוסטריורית של z|x, כאשר x מגונרט עם VAE, ויש לזה סיבוכיות חישובית גבוהה (עקב שימוש ב-MCMC לדגימה מהתפלגות זו). 

נציין כי פונקצית המטרה של VAEBM היא סכום של פונקציית המטרה הסטנדרטית של VAE, המסומנת ב-fvae, וזו של EBM, המסומנת ב-febm. לאור זה המאמר מציע לבצע את המקסום של בשני שלבים: 

 • מקסום של fvae, כאשר הפרמטרים של febm מוקפאים. 
 • מקסם את רכיב הלוס של EBM כאשר הפרמטרים של VAE מוקפאים. 

בנוסף בשביל להקל על הדגימה מ-(h(x,z, הנחוצה בשביל שערוך הגרדיאנט של רכיב ה-EBM, המאמר מציע לעשות רפרמטריזציה משותפת של x ושל המשתנה הלטנטי z. בעצם גישה זו מונעת דגימה דו שלבית (דוגמים את z ואז את x|z) שעלולה להיות מאוד בעייתית מאחר ו-(p(x|z עשויה להיות מרוכזת באיזור מאוד קטן ו-MCMC בדרך כלל מתקשה להתמודד עם המצב הזה.

תקציר מאמר:

קודם כל בואו נרענן את זכרוננו ונזכר מה זה בעצם VAE ו- EBM.

אוטו אנקודר וריאציוני ( VAE): 

VAE הינו מודל גנרטיבי שהומצא ב-2014 ומהווה הכללה של אוטו-אנקודר רגיל (AE – AutoEncoder), המשמש להורדת מימד של הדאטה. להבדיל מ-AE, ב-VAE ההתפלגות על המרחב הלטנטי מוגדרת מראש (למשל בתור התפלגות גאוסית סטנדרטית).

VAE מורכב משתי רשתות: רשת האנקודר ורשת הדקודר. המטרה של האנקודר היא לחשב את הפרמטרים של הייצוג הלטנטי עבור פיסת דאטה x מהמרחב המקורי. המטרה של הדקודר הינה לשחזר את הדוגמא מייצוג הלטנטי שלה z

אז איך עובד VAE? קודם כל מחשבים את הפרמטרים של הוקטור הלטנטי של דוגמא x באמצעות האנקודר, דוגמים מהתפלגות, המוגדרת על ידי פרמטרים הנ״ל, את הוקטור הלטנטי z. לאחר מכן מזינים את z לדקודר לשחזור של הדוגמא המקורית x. פונקציית הלוס של VAE מורכבת משני מרכיבים:

 • לוס השחזור: דיוק השחזור של הקלט x, הנמדד באמצעות מרחק L2 בין x לקלט של הדקודר.
 • מרחק בין ההתפלגות המטרה על המרחב הלטנטי לבין ההתפלגות, המחושבת באמצעות האנקודר (במרחק KL).

נציין כי לא ניתן לבצע גזירה ישירה של פונקציית הלוס של VAE לפי הפרמטרים של הווקטור הלטנטי, המחושבים על ידי האנקודר (גזירה זו נחוצה במהלך אופטימיזצית המשקלים (backprop) של רשת האנקודר). כדי להתגבר על קושי זה, משתמשים בטריק של רפרמטריזציה. במקום לדגום מההתפלגות המוגדרת על ידי הפלט של האנקודר oenc,  דוגמים מהתפלגות קבועה ולא תלויה בפרמטרים (בדרך כלל גאוסית סטנדרטית). לאחר מכן מפעילים טרנספורמציה (לינארית במקרה הגאוסי), המוגדרת על ידי oenc על דגימה זו כדי לדמות דגימה מהתפלגות בעלת פרמטרים oenc.

מודלים מבוססי אנרגיה (EBM):

גם EBM הוא מודל גנרטיבי, אך להבדיל מ-VAE, הוא משערך את פונקציית ההתפלגות של הדאטה בצורה מפורשת (כלומר ממדל אותה על יד רשת נוירונים). בשביל לגנרט דוגמאות חדשות באמצעות EBM, צריך לדגום מפונקצית ההתפלגות, המשוערכת על ידה (נסמן אותו ב-pebm). בדרך כלל דגימה זו מתבצעת באמצעות אחד הוריאנטים של MCMC. עקב הסיבוכיות הגבוהה של שיטת דגימה זו, כרגע ניתן לגנרט עם EBM רק תמונות קטנות (עד 64×64). 

אימון של EBM מתבצע באמצעות מקסום של פונקציית מטרה, שהיא התוחלת של הלוג של pebm על סט האימון (נראות מירבית). pebm מוגדרת ע"י התפלגות גיבס שהיא אקספוננט שלילי של פונקציית האנרגיה (E(x, מוכפלת בקבוע נרמול (בשביל לאלץ את pebm להיות פונקציית התפלגות). EBM מאומן באמצעות GD, כאשר הגרדיאנט של פונקציית הלוס מורכב מהפרש של ערכי פונקציית האנרגיה E עבור דגימות מ-pebm (השלב השלילי), ושל על ערכי E עבור דוגמאות מסט האימון (השלב החיובי). מכיוון שלא ניתן לדגום מ-pebm ישירות, משתמשים באחד הסוגים של MCMC – בדרך כלל בדינמיקה של לנגווין (LD. (LD הוא תהליך איטרטיבי הבונה דגימות של pebm ע"י הזזת דגימות בכיוון הגרדיאנט השלילי (לפי הדגימות x) של E במטרה לדגום מ-E במקומות שבהם ל-E ערכים נמוכים – כלומר באזורים בהם לפונקציית ההתפלגות ערכים גבוהים. נציין כי שלב זה לוקח את רוב הזמן באימון של EBM.

איך בעצם משלבים את EBM ו- VAE:

המאמר מראה כי ניתן לחסום את פונקצית הלוס של VAEBM מלמטה על ידי הסכום של הלוס הסטנדרטי של VAE והלוס של EBM, המסומן על ידי Lebm. נציין כי האופטימיזציה של Lebm כוללת שיערוך של גרדיאנט של Lebm לפי הפרמטרים של VAE (כי הדאטה x מגונרט על ידי VAE). שערוך זה מאוד כבד מבחינה חישובית כי הוא כרוך בדגימה מההתפלגות הפוסטריורית של דגימות מ-VAE. עקב כך המאמר מציע לבצע אופטימיזציה של Lebm ו- Lvae לסירוגין, דבר שמונע את הצורך לגזור את Lebm לפי הפרמטרים של רשת VAE. הרעיון השני של המאמר זה שימוש בטריק של רפרמטריזציה על x ו-z (המשתנה הלטנטי) בו זמנית. מהלך זה מונע את הצורך לדגום מההתפלגות המותנת x|z כי דגימה כזו עלולה להיות בעייתית  (הוסבר בהרחבה בפרק "רעיון בסיסי"). 

כאחד ההרחבות של תהליך האימון המאמר מציע לבצע כמה איטרציות GD בשביל לקרב את פונקציית ההתפלגות של x לפונקצית האנרגיה E אחרי שלב האופטימיזציה של VAE (מנסים להביא למינימום את מרחק  KL ביניהם). זה מזכיר את העדכון של הגנרטור ב-Wasserstein GAN. 

הישגי מאמר:

המאמר משווה את ביצועיו של VAEBM מול מודלים גנרטיביים רבים מסוגים שונים ומראה את עליונותו של VAEBM במונחי (inception score(IS  ו- (freshet inception distance (FID על רובם (האמת שהיחיד שמנצח אותם ב-FID על CIFAR10 זה StyleGAN2 שיש לו ארכיטקטורה מורכבת בהרבה). נציין לחיוב את הביצועים החזקים של VAEBM על  StackedMNIST. כל תמונה ב-StackedMNIST היא שילוב של 3 תמונות של MNIST המקורי אז יש 1000 מודים. VAEBM מצליח לשחזר את כל המודים להבדיל מכמה מודלים עדכניים של GAN. 

המאמר גם משווה את יעילות דגימה של VAEBM מול מודל גינרוט חזק denoising score matching ומציין כי VAEBM יעיל יותר מפי 12 ממנו בהיבט זה כאשר איכות התמונות המגונרטות באמצעות שני מודלים אלו היא די קרובה (לפחות ויזואלית).

דאטהסטים:

SVHN, CIFAR100, CelebA, StackedMNIST

נ.ב.

המאמר מציע הרעיון די חזק בתחום המודלים הגנרטיביים המשלב VAE ו-EBM ומראה תוצאות מבטיחות. בינתיים עוד לא ברור האם רעיון זה יוכל לסכן את שליטתם של GANs בתחום.

#deepnightlearners

הפוסט נכתב על ידי מיכאל (מייק) ארליכסון, PhD, Michael Erlihson.

מיכאל עובד בחברת סייבר Salt Security בתור Principal Data Scientist. מיכאל חוקר ופועל בתחום הלמידה העמוקה, ולצד זאת מרצה ומנגיש את החומרים המדעיים לקהל הרחב.

 

הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו!

כל ההודעות שאתם לא רוצים לפספס

X