לא רק סייבר: נירמול היחסים עם איחוד האמירויות יכול להביא בשורה בתחום הבינה המלאכותית

מאת אורי אליאבייב, 27 באוגוסט 2020

הצטרפו לערוץ היוטיוב שלנו!

לא לשכוח לעשות Subscribe :)

ההסכם שהוכרז בין ישראל לאיחוד האמירויות עורר עניין רב בקרב אזרחי שתי המדינות, וניכר כי שיתוף פעולה עמוק ביניהן במגוון רחב של נושאים נמצא ממש מעבר לפינה. לצד ההתרגשות, חשוב להדגיש כי על אף שמדובר על הכרזה רשמית שהגיעה רק עכשיו, מדינת ישראל וחברות מקומיות רבות פועלות כבר שנים רבות במדינות המפרץ ומכרו להן טכנולוגיות שונות. נכון, במרבית המקרים היה מדובר בעסקאות סייבר שנחתמו בחדרי חדרים, אך יש עוד תחום שיכול להוציא את שיתוף הפעולה בין המדינות מהמחשכים לחזית הפיתוח הטכנולוגי – הבינה המלאכותית.

גורמי ממשל באיחוד האמירויות הבינו כבר לפני כמה שנים כי מדובר בתחום שצפוי לחולל מהפיכה טכנולוגית וכלכלית, והחליטו לעשות הכל כדי לתפוס מקום בשורה הראשונה. כפועל יוצא מכך, באוקטובר 2017 איחוד האמירויות הפכה למדינה הראשונה בעולם שמינתה שר לבינה מלאכותית. המינוי של עמר סלטאן אלעלמאא' (Omar Al Olama) לשר האחראי על התחום היא ראיה למידת הרצינות שמעניקה הממשלה במפרץ לתחום, ועד כמה חשובה לה ההובלה בטכנולוגיה זו דווקא.

לצד המינוי של השר ב-2017, נחשפה באותה שנה גם התכנית הלאומית האסטרטגית של איחוד האמירויות בתחום הבינה המלאכותית, אשר נועדה להצעיד את המדינה לעבור מובילות עולמית בתחום עד שנת 2031. בדומה לתוכניות אסטרטגיות של מדינות רבות בתחום, התוכנית חולשת על מגוון רחב של תחומי חיים ותעשיות בהם הממשלה מעוניינת לעשות שימוש מוגבר ב-AI: תחבורה, בריאות, אנרגיה מתחדשת, איכות סביבה, מים ואפילו בתחום החלל.

מה שמעניין בתוכנית האסטרטגית הוא שלצד התחומים בהם ישנו רצון לשלב AI, יש גם דגש על יצירת ידע ומומחיות בפיתוח הטכנולוגיה עצמה, וזאת כדי להעצים את פיתוח הטכנולוגיה בתוך המדינה. ממשלת איחוד האמירויות מבינה כי היא צריכה להשקיע גם בבניית מצבת הכוח שלה באופן פנימי, מה שגורם לה להשקיע לא מעט בהכשרות, קורסים ומחקרים בתחום.

בהמשך לגישה זו, אחד מהצעדים הכי משמעותיים שעשתה המדינה בתחום היה לפתוח בשנת 2019 אוניברסיטה ייעודית לבינה מלאכותית בשם "Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence", אשר מציעה מגוון רחב של תארים מתקדמים בתחום. בין הנושאים הנלמדים שם תוכלו למצוא את מרבית התחומים הנפוצים: למידת מכונה (Machine Learning), ראייה ממוחשבת ועיבוד שפה טבעית. האוניברסיטה מאפשרת לסטודנטים מקומיים וזרים ללמוד תארים מתקדמים (תואר שני ודוקטורט) בנושאים הנ"ל (מחזור חדש מתחיל בשנת 2021). כפי שבוודאי ניתן לנחש, מאחר שמדובר באוניברסיטה צעירה, טרם יצאו משם מאמרים פורצי דרך או מחקרים חלוציים. עם זאת, יכול להיות שתקציבי המחקר הנכבדים ותשתית המחשוב רבת העוצמה, שהאוניברסיטה מתכננת להתקין, יהפכו לאבן שואבת לחוקרים מכל העולם.

נראה שבאיחוד האמירויות נמצאים רק בתחילת בדרך, אך ברור שהם מוכנים להשקיע תקציבים ומשאבים רבים כדי להיות בקדמת הבמה. כאן בדיוק המקום של ישראל לסייע ולשתף מהידע והניסיון שיש לה בעולם זה. ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם בתחום הבינה המלאכותית, עם שורה רחבה של חוקרים מצטיינים מהאקדמיה וסטארט-אפים ייחודיים שנמצאים בחזית.

אנחנו יכולים לקחת את כל הניסיון שצברנו בעשרות השנים האחרונות ולעבוד בשיתוף פעולה עם חברות וחוקרים מהאמירויות כדי ליצור טכנולוגיות שאפשר לדבר עליהן בגלוי, לא רק מאחורי הקלעים. נוכל ליצור מחקרים משותפים באקדמיה, להציע הכשרות מתקדמות, לעזור במיסחור הטכנולוגיה, לשפר את תהליכי המחקר ועוד. הרעב שיש לאיחוד האמירויות לקידום התחום, בשילוב הידע והניסיון הרב שקיים בישראל, יכול להיות מכפיל כוח עצום לשני הצדדים, שיוליד שותפות אסטרטגית בתחום שכה חשוב לשתי המדינות.

עלה לראשונה בהארץ (English version).

הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו!

כל ההודעות שאתם לא רוצים לפספס

X